Nowoczesne płyty indukcyjne wciąż zyskują popularność wśród użytkowników. Na rynku sprzętu AGD pojawiło się mnóstwo modeli, które różnią się między sobą ilością pól indukcyjnych, ceną czy wyposażeniem. Na co jednak warto zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na taki sprzęt?
Główne zalety płyty indukcyjnej:
- bezpieczeństwo – powierzchnia płyty nie nagrzewa się bez umieszczonego na niej odpowiedniego naczynia, dzięki czemu można spać spokojnie i nie martwić się o nagłe jej uruchomienie.
- wysoka wydajność energetyczna – na poziomie aż 90% w porównaniu do kuchenki gazowej, która ma wydajność na poziomie jedynie 40-50%.
- szybkość gotowania – płyty indukcyjne potrafią nagrzewać się szybciej, dzięki funkcji rozpoznającej wielkość naczynia i dostosowanie do niego swojej powierzchni grzewczej.
Wady płyty indukcyjnej:
- konieczność zakupu i stosowania specjalnych naczyń.
- koszt zakupu jest wyższy od kosztu klasycznych płyt elektrycznych.
- niełatwy montaż i konieczność posiadania mebli spełniających wymogi producenta.
Z czego wykonane są płyty grzewcze?
Powierzchnia blatu może być wykonana z jednego z dwóch materiałów:
- szkła ceramicznego – jest twardsze, odporne na zarysowania, ale za to bardziej podatne na pękanie przy uderzeniu. Oczywiście jak przystało na każdą szklaną powierzchnię, również na szkło ceramiczne – garnki należy stawiać delikatnie i z wyczuciem.
- szkła hartowanego – szkło jest bardziej odporne na uderzenia, za to mniej odporne na rysowanie. Rysy powstają poprzez przesuwanie naczyń i garnków oraz przy nieprawidłowym czyszczeniu płyty.
Popularne funkcje płyt indukcyjnych
- Hob to Hood/ H2H – funkcja ta pozwala na samoczynne włączenie okapu kuchennego i dostosowania siły wyciągu do dynamiki gotowania.
- CombiZone/Bridge/Flex Zone – umożliwia połączenie dwóch pól w jedno większe, pozwalając na gotowanie w większych naczyniach.
- Stop+Go/Pause – daje możliwość wstrzymania gotowania, a następnie zapamiętuje ustawienia i po ponownym rozpoczęciu ponownie je aktywuje.
Jak powinien przebiegać montaż płyty indukcyjnej?
1. Przygotowanie otworu na płytę indukcyjną o odpowiednich wymiarach.
2. Wyjęcie płyty indukcyjnej z opakowania, odklejenie folii zabezpieczającej oraz przyklejenie uszczelki na dolną część urządzenia.
3. Umieszczenie urządzenia w przygotowanym otworze.
4. Podłączenie przewodów elektrycznych – zadanie dla fachowca z odpowiednimi umiejętnościami!
5. Uszczelnienie brzegów płyty indukcyjnej.
Montaż płyty indukcyjnej powinien odbywać się za pośrednictwem elektryka z aktualnymi uprawnieniami, który po skończonej pracy podbije kartę gwarancyjną. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez takiej formy poświadczenia gwarancja na urządzenie przestaje obowiązywać.
Podsumowując, przy zakupie oraz montażu płyty warto skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie.
Dlatego nie czekaj – zadzwoń do nas już dziś!
Electrolevel oferuje kompleksowe usługi elektryczne zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.