Instalacje fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne na dachu domu jednorodzinnego

Innowacyjna technologia umożliwiająca przemianę światła słonecznego w energię elektryczną to właśnie fotowoltaika. Pozyskiwanie energii słonecznej w celu przekształcenia jej w energię elektryczną to inaczej zjawisko konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny.

Jest to proces zamiany energii promieniowania słonecznego na potrzebny ludziom prąd stały. Ze względu na wszechobecne promienie słoneczne oraz ze względu na cenę  (w porównaniu do innych źródeł energii odnawialnej) panele fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność i zainteresowanie. Fotowoltaika jest jednym z nielicznych sposobów na pozyskanie energii odnawialnej  w gospodarstwach domowych i zapewnieniem sobie pewnego rodzaju niezależności od wciąż wzrastających cen prądu. Dobrze dobrana instalacja pokrywa w 100 % zapotrzebowanie energetyczne, co w konsekwencji obniża rachunki za prąd do 0zł.

Jak działa fotowoltaika?

Pozyskiwanie energii słonecznej w celu przekształcenia jej w energię elektryczną to inaczej zjawisko konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. A wszystko dzieje się za pomocą paneli fotowoltaicznych i inwertera (falownika). Dodatkowym plusem takiej instalacji jest też to, że nadwyżki wyprodukowanej energii trafiają do sieci i można je wykorzystać w innym czasie. Ten sposób pozyskiwania energii ma przewagę nad pozyskiwaniem energii z innych źródeł, gdyż można z niego korzystać niemal wszędzie. Ilość pozyskiwanej energii jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego, które z kolei jest zależne od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery czy też szerokości geograficznej.

Jak działa fotowoltaika krok po kroku:

Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele.

    1. Zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – światło słoneczne przekształcane jest w prąd stały. Sprawność zjawiska zależy od struktury ogniwa fotowoltaicznego, czyli miejsca, w którym są panele i warunków atmosferycznych. 
    2. Prąd stały zamieniany jest w inwerterze (falowniku) na prąd zmienny. 
    3. Prąd zmienny płynie do gniazdek i zasila sprzęty domowe. 
    4. W przypadku wyprodukowania zbyt dużej ilości energii płynie ona do sieci elektrycznej, a użytkownik instalacji może później skorzystać z jej 80%. Ilość pozyskiwanej energii jest zależna od intensywności promieniowania słonecznego, które z kolei jest zależne od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery czy też szerokości geograficznej. Jeżeli ilość wyprodukowanej energii jest zbyt mała prąd pobierany jest z sieci. Żeby ilość produkowanego prądu była odpowiednia, w trakcie planowania montażu należy obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej. 

Jesteśmy w Twojej okolicy!

Szybki montaż instalacji fotowoltaicznej w Janowie Lubelskim. Zainstaluj panele fotowoltaiczne i obniż swoje rachunki za prąd już dziś!