oświetlenie led

Oświetlenie LED – jak wybrać właściwie?

Technologia LED korzysta z emitujących światło diod – stąd jej nazwa pochodząca od angielskiego zwrotu: Light Emitting Diode. System ten pozwala na modelowanie kąta padania oraz koloru światła. Ze względu na mały rozmiar diod, można je zamontować niemal w każdym miejscu. Odpowiednio dobrane oświetlenie LED tworzy niesamowitą atmosferę i podkreśla piękno każdego wnętrza. Jeżeli chcesz, aby światło w Twoim domu dopełniało jego aranżację, a jednocześnie było energooszczędne, to technologia LED będzie trafnym wyborem! Czym więc sugerować się przy jego doborze? Dowiedz się z naszego artykułu!

Żarówka czy lampa LED?

Żarówka LED to potoczna nazwa lampy LED, która pozwala każdemu użytkownikowi zrozumieć, że możemy nią zamienić zwykłą dotychczasową żarówkę wolframową. Źródłem światła w „żarówce LED” jest bowiem nie wolfram, a jedna, kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt diod – w zależności od jej rodzaju. Wszystkie diody połączone są ze sobą poprzez układ elektroniczny oraz specjalne radiatory odprowadzające z nich ciepło. Zamknięte są w obudowę, która kształtem upodabnia konwencjonalną żarówkę.

Taśmy LED

Taśmy LED to kilkaset diod zamocowanych na elastycznej płytce PCB. Coraz częściej wykorzystuje się je do aranżacji wnętrz. Swoje zastosowanie znajdują między innymi w podwieszanych sufitach czy nad kuchennymi blatami. Taśmy LED wymagają odpowiedniego montażu – ważnym aspektem jest odpowiednie podłoże, do którego są mocowane.

Parametry oświetlenia LED 

Wiedząc już, jakie rodzaje akcesoriów LED są do wyboru, możemy skupić się na parametrach, którymi należy się kierować przy ich wyborze:

  •  Ilość lumenów – jasność danej lampy (żarówki) LED.

 Standardem w lampach LED jest, że z 1W otrzymać można aż 80 lm, w przeciwieństwie do żarówek wolframowych, które z 1W dostarczają tylko 13,6 lm. Dlatego przy wyborze warto sugerować się ilością lumenów, a nie watów.

  •  Ilość kelwinów – rodzaj barwy światła jaką emituje lampa LED.

 Konwencjonalne żarówki nie dawały użytkownikom wyboru, ponieważ dostępna była wyłącznie jedna barwa światła tj. 2800 K – barwa ciepła. Natomiast w oświetleniu LED ustalono aż trzy temperatury barwowe: ciepłe (2800-3000 K), neutralne (ok. 4000 K) oraz zimne (6000-6500 K).

  • Ilość watów – ilość energii zużytej przez żarówkę.

 Wymiana żarówki z wolframowej na LED pozwala zaoszczędzić nie tylko energię, ale też wydatki. Jedna żarówka wolframowa 100W daje nam tę samą jasność światła co lampa LED o mocy 13W.

  • Współczynnik oddania barw (RA) – czyli jak dokładnie odwzorowane są kolory.

Wskaźnik ten zależny jest od jakości wykonania żarówki LED. RA na poziomie 80% jest minimalną wartością akceptowaną przez nasz wzrok. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze, ponieważ lampy LED nieoddające kolorów na poziomie 80% męczą oczy i stwarzają nieprzyjemną atmosferę.

  • Kąt rozsyłu światła – czyli jak szeroko rozpraszane jest światło żarówki.

Jest to istotny parametr z uwagi na miejsce, w którym konkretna lampa ma zostać zamontowana. Konstrukcje żarówki LED dysponują plastikowymi kołnierzami, a ich rozmiar wpływa na szerokość kąta rozsyłu. Im większy kołnierz, tym kąt rozsyłu światła żarówki jest węższy.

Podsumowanie 

Wymiana żarówek na LED to nie tylko oszczędność energii, ale też korzyść dla Twojego portfela. Dlatego przy wyborze odpowiedniej lampy LED warto skupić się przede wszystkim na ilości lumenów – pomoc przy doborze tego parametru zapewni Ci dobry elektryk Janów Lubelski. To właśnie ten parametr informuje nas, ile światła dostarcza nam dana żarówka przy określonej ilości watów. Wybierając taśmy oświetleniowe należy również pamiętać, jak ważny jest odpowiedni montaż. Zapewniają go nasi specjaliści, dbając o precyzję oraz najwyższą jakość usługi. Oprócz instalacji oświetleniowych LED, wykonujemy również inne instalacje elektryczne takie jak: instalacje oświetleniowe tradycyjne, instalacje gniazdkowe, instalacje internetowe, przyłącza elektryczne czy rozdzielenie elektryczne. Zapewniamy najwyższej jakości usługi elektryczne w Janowie Lubelskim i okolicach! 

Dlatego nie czekaj – zadzwoń do nas już dziś!

Electrolevel oferuje kompleksowe usługi elektryczne zgodne z obowiązującymi przepisami i normami.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn