Trwająca na terenie Ukrainy wojna oraz inne zagrożenia, które mogą prowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej z pewnością są czynnikami wpływającymi na wzrost zainteresowania zakupem agregatu prądotwórczego do domu. Ma on na celu zabezpieczenie domowników przed utratą ciągłości zasilania. Jednak czym dokładnie jest agregat prądotwórczy?
Czym jest agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które podczas swojej pracy zdolne jest do wytworzenia energii elektrycznej i przekazania jej dalej do potencjalnych punktów odbioru, czyli do urządzeń zasilanych sieciowo. Najważniejszym elementem agregatu jest silnik spalinowy, który może być napędzany różnymi paliwami takimi jak benzyna, olej napędowy, gaz LPG, metan czy gaz ziemny. W zależności od marki i producenta posiada on różne pojemności skokowe. Mniejsze agregaty charakteryzują się silnikiem o niewielkiej pojemności, jednak po przeliczeniu na kilowoltoampery, moc minimalna agregatu powinna być nie mniejsza niż 17.55kVA. Poza silnikiem, agregat posiada również panel przedni, na którym zazwyczaj umieszczone są gniazda, służące do przekazania wytworzonej energii elektrycznej odbiornikom (urządzeniom zasilanym sieciowo).
Oprócz silnika oraz panelu przedniego, agregat prądotwórczy posiada ramę, do której jest przytwierdzony. Dzięki ramie, możliwy jest bezpieczny transport agregatu w miejsce, które ma zostać zasilone generatorem prądu. Niektóre agregaty posiadają także kółka oraz uchwyty do łatwiejszego ich transportowania. Jest to świetne rozwiązanie między innymi do zastosowania na budowach, gdzie nie ma możliwości podłączenia sprzętów takich jak betoniarka czy elektronarzędzia do sieci. W zależności od modelu agregatu i jego parametrów technicznych – możliwe jest tymczasowe zagwarantowanie zasilenia prądem elektrycznym placu budowy, budynku czy przedsiębiorstwa.
Na co zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy?
Najważniejszą i podstawową kwestią jaką musimy wziąć pod uwagę jest łączna moc urządzeń, które mają być podpięte pod agregat. Moc agregatu zawsze musi być większa niż suma mocy wszystkich podłączonych pod niego sprzętów (telewizor, lodówka, kuchenka indukcyjna, komputer stacjonarny itp.).
Dobór odpowiedniego agregatu pozwoli wykorzystać w pełni jego potencjał, bez niepotrzebnych strat energii, które mogą narażać na zbędne koszty. Obliczając sumę mocy wszystkich urządzeń, które będą korzystać z generatora, warto pamiętać o tym, że w momencie uruchamiania urządzeń, ich pobór prądu jest większy, niż podczas regularnej pracy. Dlatego właśnie otrzymany wynik powinno się powiększyć o 20 – 30 procent, dzięki czemu zapewniony będzie wystarczający zapas mocy.
Cichy agregat prądotwórczy do domu
Stojąc przed wyborem generatora prądu do domu, warto zwrócić uwagę na parametr dotyczący hałasu, jaki urządzenie będzie generować podczas swojej pracy. Większość urządzeń dostępnych na rynku pracuje na poziomie głośności około 100 dB – można go porównać z pracującym młotem pneumatycznym. Praca domowego generatora prądu na takim poziomie hałasu byłaby uciążliwa dla funkcjonowania mieszkańców, a nawet sąsiadów. Dlatego właśnie zaleca się agregaty, które pracują ciszej przy jednoczesnym zachowaniu tych samych parametrów mocy. Takie agregaty są lepiej wytłumione, a ich silnik jest lepiej amortyzowany – zapobiegając przenoszeniu się drgań po powierzchni, na której się znajduje.
Podsumowując, agregat prądotwórczy to urządzenie, które stanowi samodzielne i niezależne źródło prądu elektrycznego. Może być rozwiązaniem podczas nagłych awarii lub dostarczyć prąd w miejscu, w którym nie ma podłączenia do sieci energetycznej. Zaletą korzystania z agregatów są niskie koszty utrzymania, bezawaryjność oraz stosunkowo małe gabaryty.